Dobry den,

prosím Vas, vedeli by ste mi poradiť ohľadom spoločnosti Helen Doron Early English, ci ma dake duchovne pozadie,resp. ci ma prvky sekty? Pozerala som ich stranku a je mi trochu podozrive, s akym nadsenim hladaju novych clenov a snazia sa o rozsirovanie ich posobenia. Neviem, koho by som sa spytala, skusala som nasho farara a ten mi poradil Rozmer. Je to pre mna dolezite, lebo styl, akym ucia,je mi blizky a pripadne by som mala zaujem o spolupracu s nimi. Nerada by som sa vsak zaplietla s dakym sektarskym hnutim. Dakujem Vam vopred za pomoc. 

S pozdravom MK 


Dobrý deň,

najprv chceme veľmi oceniť Vašu snahu získať objektívne informácie z viacerých zdrojov, kým sa rozhodnete v takej vážnej veci ako je vzdelávanie Vášho dieťaťa. Nestretávame sa často s takým zodpovedným a kritickým prístupom zo strany rodičov ani pedagógov. Podkladom pre našu odpoveď bola analýza www stránok www.helendoron.sk, CD nahrávok a pracovných zošitov Helen Doron Early English ako aj návšteva jednej vyučovacej hodiny kurzu pre deti od 2-4 rokov (EFI) a konzultácia s mamičkou, ktorá s dieťaťom dlhodobejšie kurz navštevuje.

Kurzy angličtiny vychádzajú z prirodzenej výučby podobnej učeniu sa materinskému jazyku, sú 10-mesačné pre deti od 3 mesiacov do 14 rokov a vyučujú ich lektorky s certifikátom vyškolené HD a majú akreditáciu Ministerstva školstva. Nutnou podmienkou úspešnosti je pravidelná práca s dieťaťom doma – počúvať a prípadne vypracovávať úlohy z pracovného zošita.

Na porovnanie sme si vybrali metódu, ktorá je podľa nášho zistenia porovnateľná s metódou Hocus Lotus http://www.hocus-lotus.sk/. Pochádza z Talianska a vychádza z rovnakých princípov výučby. Boli sme taktiež na hodine s malými 3-4 ročnými a konzultovali s lektorkou. Využíva rovnako ako HD pesnička na CD ale navyše aj krátke DVD príbehy s postavičkami malých kreslených dinosaurov s pesničkami, ktoré sú aj osobitne na CD.

Podľa nášho názoru sú hudobne oveľa kvalitnejšie – melódie sú veľmi chytľavé a spev je čistý, profesionálny ale pritom sa približuje prejavu detí hravosťou. Rodič nemusí byť na hodine, preto sa vyučovanie sústreďuje do materských škôlok ale aj materských centier. Dieťa dostane komplet materiály v cene kurzu, ktorý je zvyčajne lacnejší ako HD.

Rovnako má dieťa minimálne 15 minút denne pozerať a počúvať jazyk, ktorý sa učí. Táto metóda je aj lacnejšia ako Helen Doron. Na základe našich zistení konštatujeme, že sme v skúmaných metódach Helen Doron ani Hokus Lotus, ani v spôsobe vyučovania a v správaní skupiny nenašli žiadne „sektárske“ charakteristiky.

Pre rodičov, pre ktorých sú z rôznych dôvodov nedostupné spomínané kurzy sme objavili čisto domácu metódu „Hoked on English“. Autorkou kurzu je Erica S. Pearl a vychádza z rovnakých princípov učenia sa materinskému jazyku, ale celá práca je na rodičovi. Vôbec nie je nutnou podmienkou aby vedel rodič po anglicky – môže sa učiť spolu s dieťaťom popri tom ako sa doma dieťaťu denne venuje. Celý kurz je veľmi dobre prepracovaný, má 9 lekcií – pre každú lekciu je osobitný pracovný zošitok s komiksom a CD aj DVD s pesničkami a dialógmi podľa zošitku.

Náročnosť sa postupne zvyšuje a slovná zásoba sa rozširuje podľa okruhov (predstavenie, pozdravy, návšteva… Celý kurz sa v predáva v kartónovom kufríku v predajni Lacné knihy, v Česku stojí 399 CZK, na Slovensku je predajňa v Bratislave. Medzi sporné a neoverené školy zaraďujeme Waldorfskú školu, ktorá sa v súčasnosti u nás experimentálne overuje. Ďalším sporným školským zariadením bola Rodová škola v Hnilčíku, ktorá bola zriadená ako súkromné 8-ročné gymnázium.

Po dvojročnej intervencii už bola školskou inšpekciou vyradená zo siete škôl na základe vážnych porušení vyhlášok Ministerstva školstva (prijímanie študentov, nedostatočné zabezpečenie kvality vzdelávania, nedostatky v pedagogickej dokumentácii, …). Opatrný treba byť aj pri výbere vzdelávacích kurzov pre deti aj dospelých, ktoré sú zriaďované pod názvom Aplikovaná scholastika alebo Basic school – v ich pozadí je Scientologická cirkev respektíve ich sesterská organizácia Dianentické centrá. V prílohe Vám posielame pre zaujímavosť naše vyjadrenie k týmto školám a kurzom.

Mgr. Ivana Škodová