V roku 2008 zachvátila svet mohutná finančnej krízy. Jej rozsah šokoval väčšinu expertov.

Spolu s mnohými osobnosťami sme si položili otázku – ako je to možné? Čo je v západnom spoločenskom systéme hlavou ryby ( “fishead”), ktorá podľa ľudového porekadlá smrdí ako prvý a spôsobuje, že je naša spoločnosť náchylná na nečakané katastrofy takého druhu?

Akoby svetovej elity – bankári, manažéri i politici – úplne zlyhali vo svojich roliach. Možno stojí za to začať odtiaľ.

Kto sú ľudia, ktorí držia moc a ich rozhodnutia majú priamy alebo nepriamy vplyv na životy miliónov ostatných?

Jedna z odpovedí prišla z nečakanej strany – od popredných odborníkov na psychiatrii, ktorí vďaka novým diagnostickým technológiám odhaľujú nemilosrdnou pravdu: Každý stý človek žijúci v západnej spoločnosti trpí niektorou z foriem psychopatie.

Hoci tento pojem pozná nepoučený laik skôr z filmov o masových vrahoch, v skutočnosti sa len malý zlomok jedincov z tejto skupiny dopúšťa násilnej trestnej činnosti, za ktorú nakoniec skončí vo väzení. Oveľa väčšie zastúpenie majú neviditeľní psychopati medzi nami, ktorých diagnóza je dobre maskovaná a často nie je známa ani im samým.

Títo ľudia trpia formou poškodenia mozgu a ich reakcie na medziľudské vzťahy nevykazujú obvyklé rysy, ako je svedomie, súcit či empatie. Napriek tomu (alebo práve preto) bývajú podľa konvenčných merítok veľmi úspešní a často zastávajú vedúce a riadiace pozície.

Môžu byť nekontrolovateľné psychopati na vplyvných postoch hrozbou pre stabilitu komplikovaného poriadku západnej spoločnosti? Nepredstavujú “fishead”, ktorý hľadáme?

Ale obráťme na chvíľu našu pozornosť inam. Od začiatku deväťdesiatych rokov začína svoj zlatý vek iný neviditeľný fenomén. Dochádza k rapídnemu nárastu spotreby antidepresív a anxiolytík (liekov proti úzkosti) – inými slovami piluliek šťastie. Tieto lieky milujú všetci: pacienti, lekári aj výrobcovia. Ich konzumenti bývajú výkonní, spokojní, bez zbytočného ostychu.

Lekári si pripadajú mocní, k zázraku stačí jediný recept. A farmaceutické firmy počítajú zisky. Konzumácia piluliek šťastie začala byť chápaná ako moderné a prijateľný spôsob riešenia psychických ťažkostí medzi všetkými vrstvami západnej spoločnosti. V určitom životnom období priznáva užívanie týchto liekov každý tretí dospelý Američan a výnimkou dnes nie sú ani domáci maznáčikovia, ktorí končia na antidepresívach po smrti majiteľa.

Avšak pilulky šťastia nefungujú ako práčka, umývačka alebo iní pomocníci v domácnosti, ktoré nám priniesla technologická revolúcia. Chemický zásah do normálneho fungovania mozgu odstraňuje nielen depresiu a úzkosť, ale aj prirodzený pocit zodpovednosti a schopnosť adekvátne hodnotiť riziko. A takáto zmena sa ľahko premietne do každodenných rozhodnutí.

Zatiaľ čo na individuálnej úrovni môžeme činiť chybnej úvahy v súvislosti s vlastným majetkom a životom, politici a manažéri veľkých korporácií majú moc robiť chybné závery o majetku a životov nás všetkých. Zdá sa, ako by naša spoločnosť bola plná šťastných ľudí. Rozosmiate tváre vidíme všade – v televízii, novinách, časopisoch.

Ako ohromný posun sa udial za pár stoviek rokov, kedy sme boli obklopení najmä trpiacimi tvárami svätých? Nepredstavuje však naša lačná túžba po šťastí – šťastie za akúkoľvek cenu – úplne chybný cieľ, za ktorý raz všetci draho zaplatíme? “Fishead”, ktorý sa pokúšame objaviť? Chceme stále viac. Kto z nás dokáže povedať dosť? Čo mám, mi stačí a som za to vďačný?

Chceme viac šťastia a nehanbíme sa ho získavať instantne v prášku, nie ako prirodzenú odmenu za dobre vykonanú ťažkú prácu alebo za konečný úspech po dlhom čase sebazapierania. Psychopati túži získať viac moci, ale nie preto, aby zo svojich vedúcich pozícií mohli prospievať celku, ale pre moc samu, lebo tá je často jedinou náplňou ich prázdnych životov.

Medzitým sa svet stáva čoraz globálnejší, ľudia závislejší na svojom pohodlí, a svetové bohatstvo sa nevyhnutne koncentruje v rukách úzkej skupiny ľudí. Celý systém začína byť viac ako kedykoľvek predtým náchylný na zlyhanie globálnych rozmerov … V súčasnej civilizácii sa obrovská akumulácia intelektuálneho poznania dostala do masívneho nepomere s emočné vyzretosti. Nepredstavuje “fishead” celý tento vývoj, ku ktorému bez otázok a s veľkým úsmevom na perách dôverčivo smeruje naša spoločnosť?

 

Video na Youtube Tu