Prvá pomoc pri spolužití s manipulátorom

Podľa psychologických výskumov sa v populácii vyskytuje 2-3% psychických manipulátorov – to znamená, 2-3 ľudia zo 100. Preto je veľmi pravdepodobné, že sa s takýmto človekom stretneme. Kto nezažil dlhšie spolužitie s psychickým tyranom, ten si len ťažko vie predstaviť, čoho všetkého sú schopní. A pritom navonok to môže vyzerať, že sa nič vážne nedeje.

 

Čo s tým môžeme urobiť?

Treba si uvedomiť prvú zásadnú vec: Jediný koho môžem zmeniť som JA sám. Manipulátora nezmeníte – je to jeho hlboko zakorenená podstata, ktorú si ani nemusí uvedomovať.

Manipulátorom sa človek nerodí – manipulátorom sa stáva. V detstve ho možno odmietali, bili, psychicky týrali, ubližovali, ponižovali. Trpí. Fyzicky uniknúť nemôže, tak začne unikať do „seba“, alebo „útočiť“ – možno klamať, podvádzať, biť sa, ignorovať, ubližovať, ponižovať. Neprežíva lásku,  preto sa stáva bezcitným. Nevie inak. Nenaučili ho to. A správa sa tak aj v dospelosti. Ľudia sú pre neho ako keby „veci“ bez duše, citu a slobodnej vôle. Jeho ťažké detstvo ho však v žiadnom prípade neoprávňuje psychicky manipulovať a týrať iných. Môžeme ho chápať, ale nesmieme pripustiť, aby z nás spravil obete, ktorým sa nevedome pomstí za svoje ublíženia v detstve. Obeťou nie je človek slabý, ale zvyčajne príliš citlivý, slušný, obetavý, pomáhajúci.

 

Ako môžeme pomôcť sami sebe?

Treba si uvedomiť druhú zásadnú vec: Keď prežívame silné emócie, v našom mozgu sa automaticky vypína racionálne myslenie. A zneužívanie, znevažovanie, ignorovanie, ponižovanie manipulátora v nás vyvoláva veľmi silné city, ktoré nás „zaplavujú“ a prestaneme byť schopní rozumne uvažovať. Preto nie sme schopní „zobrať rozum do hrsti“ a začať racionálne konať. Čo s tým?

Skúste sa zastaviť a uvedomiť si tieto súvislosti.Čo sa to okolo mňa deje?

Začnite tým, že si prečítate o svojom podozrení a obavách https://oz-integra.sk/category/psychicka-manipulacia/. Knihy vám umožnia spoznať sa ako v zrkadle. Identifikovať sa. Vtedy môžete zažiť až šok z poznania. To nemôže byť pravda! !! Aby ste si svoje obavy potvrdili, spresnili, alebo vyvrátili, vyplňte dotazník  charakteristiky manipulátora https://oz-integra.sk/isabelle-nazare-aga-nenechte-sebou-manipulovat/. Najprv z pohľadu ako vidíte seba samého, a potom ako vidíte dotyčného (manžela, kamaráta, nadriadeného). Máte? Boli ste k sebe maximálne úprimný a otvorený? Ak áno, tak už viete.

 

Čo ďalej?

Každá rada drahá. Ľahko sa povie, že máte viac možností.  Môžete sa rozviesť, zmeniť zamestnanie, presťahovať sa … kde na to nájsť silu a odvahu? Ideálne je začať chodiť na dlhodobú psychoterapiu. Tá vám pomôže trvalo sa vymaniť z role obete. Lebo inak uniknete od jedného manipulátora, ale stretnete iného.  Ak však nič z toho nie je aktuálne možné, nemáte prostriedky, príležitosti, skúste meniť pomaličky sami seba. Nepokúšajte sa o úprimný rozhovor s manipulátorom – nie je toho schopný!!! Porozprávajte radšej dôveryhodnému človeku, čo ste zistili, čo prežívate. On môže byť aj vašou podporou na ceste zmeny.

Vyberte si z prečítaných kníh jednu – dve rady, alebo si vymyslite niečo sami (prestať sa ospravedlňovať, udržať očný kontakt, hovoriť len áno – nie, opakovať stále tú istú krátku vetu, otázku ako pokazený gramofón, nedať sa vyprovokovať k plaču, kriku, odísť pri nadávkach, ukľudniť sa hlbokým dýchaním, ...) a začnite niečo z toho skúšať. Prehrávajte si najprv v hlave svoje nové správanie v situáciách, ktoré ste s manipulátorom často zažívali. Potom si skúste zahrať s blízkym nové správanie – on bude „akože“ manipulátor a vy sami sebou. A potom si role vymeňte. Keď už ste nadobudli istou, že to zvládnete, vyrazte do „boja“ naostro. Nevadí ak sa vám na prvýkrát nepodarí dokonalá zmena – skúšajte to dovtedy, kým sa to nestane vašou prirodzenou súčasťou. A začnite skúšať ďalšie možnosti. Vytrvajte. Nedajte sa odradiť. Nájdite si novú cestu životom. Urobte odbočku od role obete smerom ku sebavedomému človeku so sebaúctou, ktorý si váži sám seba a dokáže povedať nahlas: Toto je manipulácia! Nebudeš ma manipulovať!

Okrem toho, ak sa vám deje psychické týranie opakovane kdekoľvek, píšte si denník a zapisujte si stručne popisne spôsoby ubližovania od dotyčného s dátumom. Jednak vám to pomôže vyčistiť dušu, ale ak situácia dospeje do podania žaloby, vyšetrovania, alebo súdu budete mať dôkazy týrania nielen plač a sťažovanie.

 

Kde hľadať pomoc?

 

Ak potrebujete poradiť najmä pri domácom násilí volajte bezplatne na NON STOP linke

0800 212 212

 

http://www.zastavmenasilie.gov.sk/

Pokiaľ vás tyranizujú na pracovisku, prečítajte si informácie o možnostiach právnej pomoci  pri šikanovaní od kolegov (mobbing ) aj vedenia alebo nadriadeného (boss – bossing). U nás sa  špecializuje na tento problém JUDr.  Mária Ritomská zakladateľka o.z. Práca a vzťahy:

https://pracaavztahy.webnode.sk/

http://www.diskriminacia.sk/archiv/?q=en/node/2139

v Čechách: http://praceavztahy.cz/

Pokiaľ by ste potrebovali  ešte viac informácií ozvite sa – skúsime spoločne hľadať ďalšie možnosti pomoci – Ivana Škodová, integra@fost.sk